ZUBNÍ KÁMEN U PSŮ A KOČEK - Blog Veterinární kliniky Na Zdaboři v Příbrami - Veterinární klinika Na Zdaboři, Příbram

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

ZUBNÍ KÁMEN U PSŮ A KOČEK

Vytvořil MVDr. Lenka SAUEROVÁ v Text · 7/9/2014 00:14:35

Jedním z častých důvodů, proč je třeba psa či kočku ošetřit v anestezii, je právě odstranění zubního kamene. Proč se zubní kámen tvoří a proč je nutné ho odstraňovat?
Na povrchu zubů se zachytávají zbytky potravy a bakterie a vytváří se zubní plak. Do něj se pak zachytávají ze slin minerální látky a dochází k mineralizaci zubního plaku a vzniku zubního kamene. Plak a později zubní kámen mají nerovný povrch a tak jsou vhodným místem k usazování dalších bakterií, které tam produkují toxiny a při rozkladu uvolňují sloučeniny síry, které způsobují nepříjemný zápach.

Nám majitelům sice vadí hlavně ten zápach, ale našim čtyřnohým miláčkům škodí právě produkty bakterií a masa vznikajícího zubního kamene. Dochází k odstupování dásně a odhalování krčku zubů a toxiny způsobují zánět a později krvácení dásně. To je samozřejmě bolestivé a psi či kočky mohou začít mít problémy s příjmem potravy, s kousáním a žvýkáním pamlsků a hraček, psi ve výcviku mají problémy se zákusy na rukáv apod.  Další hrozbou je rozsev bakterií a toxinů do krevního oběhu a postižení jiných orgánů – především játra, srdce, ledviny.

Je důležité pravidelně kontrolovat stav zubů a dásní našich čtyřnohých miláčků. Zvláště trpasličí a malá plemena a starší jedinci mají s usazováním plaku a tvorbou zubního kamene největší problémy. Preventivně je vhodné pravidelně jednou denně přečistit zuby kartáčkem či gázou namotanou na prst. Používat lze také enzymatické pasty, které postačí nanést na povrch zubů, nebo do jídla podávat prášek-výtažek z mořských řas, který zpomaluje tvorbu zubního plaku. Pokud je již přítomen zubní kámen, je potřeba ho nechat odstranit pomocí ultrazvuku. Zákrok se provádí v celkové anestezii a není nijak bolestivý. Trvá 10 -20 minut, kdy je veškerý zubní kámen a plak odstraněn a zuby jsou vyleštěny pomocí speciálních lešticích kartáčků a zubní pasty tak, aby došlo k co nejlepšímu vyhlazení skloviny, a tím se co nejvíce zamezilo usazování zbytků potravy a bakterií na povrchu zubů.

Nechte svým čtyřnohým členům rodiny odborně zkontrolovat chrup a popřípadě využijte naší zářijové akce - odstranění zubního kamene za zvýhodněnou cenu.


MVDr. Lenka Sauerová, Veterinární klinikA Na Zdaboři
Bez komentářů

webdesign © 2013 Martin Gross
Drkolnovská 647
261 01  Příbram V
IČO 75019469 | DIČ CZ7602110615
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky